KÖYÜMÜZÜN TABELASI1.9.2019

İnsanlar gibi hayvanların, şehirlerin, kasabaların, köylerin, semtlerin, dağların tarlaların velhasıl nesnelerin bile isimleri var. Peki bu isimler neden verilmiştir hiç düşündünüz mü? Evet tahmin ettiğiniz gibi kolaylıkla iletişim kurabilmek, yer ve mekanları kolaylıkla bulmak dediğinizi duyar gibiyim.
Peki hiç bilmediğiniz bir şehir veya köyü haritasız ya da yollardaki tabelalar olmadan nasıl bulabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Bırakın öteyi beriyi kendi köyünüzü bulabilirmisiniz? Elbetteki yanıtınız hayır olacaktır.
 
Hiç uzağa gitmeye gerek yok. Kendi köyümüzü ele alalım. Şiran ya da Alucra’ dan geldiğimizde Sarıca kavşağında aşağıda düzensiz, şekilsiz ve hiçbir yazı, şekil ve görsel standardı olmayan tabela grubu ile karşılaşırsınız. Tabelalara biraz dikkatlice bakınca Çakırkaya ve Tomara şelalesine ait üç tabela olduğunu görüyorsunuz. Aynı yerleşim yerlerine ait her şeyiyle farklı üç tabela. Çok ilginç değil mi? Çünkü bu üç tabela devletin üç farklı kurumu tarafından dikilmiş. Yani anlaşılan o ki bu konuda devletimizin de bir standardı maalesef yok.
 
Hadi bunları geçtik o yoldan dönüp köy yoluna doğru yöneliyorsunuz yol boyunca ve hatta Çakırkaya – Tomrara yol ayrımında bile Bolluk köyünün yolunu gösteren bir tabela yine yok. Burayı da şans eseri doğru tahmin edip geçtiniz köyün girişine geldiniz yine köyün ismine ait hiçbir tabela yok. Yani önünüzdeki köy hangi köy hiçbir belirti ve işaret yok.

Saygıdeğer köylülerim sizler köyünüzü ve yolunu çok iyi bildiğiniz için böyle bir sorununuz yok biliyorum. Ancak gurbette yıllarca köyünden uzak kalmış hemşerilerimizi, onların çocuklarını bir düşünün… İnanın onlar bile köylerini tanımakta zorlanıyorlar.
Hadi biraz empati yapalım köye aracınızla yağmurlu ve fırtınalı bir günde ya da gece geldiğiniz düşünün bu insanlar köylerine geldiğini nerden ve nasıl bilecekler.
 
Tabiki olayın bir başka tanıtım boyutunu da unutmamak lazım. Köyümüzden araçla geçen sürücüler hangi köye geldiler ve hangi köyden geçiyorlar bunu bilmeleri gerekmez mi? Köyümüzü tanıtalım diyoruz, reklamını yapalım diyoruz ama bugüne kadar maalesef köyümüzün giriş güzergahlarına birer tabela dikmek maalesef kimsenin aklına gelmemiş. Bu büyük eksikliğin en kısa zamanda köyümüzün şanına yakışır şekilde giderilmesi en büyük temennimdir.
 
Bu konuda köylümüz olan mühendis, mimar, grafik tasarımcı, peysaj ve kent planlamacısı ya da ilgi duyan herkese çağrı yapmak istiyorum. Köyümüzün şanına yakışır görselliğe sahip tabelalarınızı tasarlayınız. Tasarlanan bu tabela çalışmalarını bu web sayfamızda paylaşıma sunalım ve herkesin görüş ve önerilerini dikkate sunalım. Daha sonra köylülerimizin beğenisine sunalım. En çok beğeniyi alan tableları (Hoş Geldiniz - Güle Güle) en kısa zamanda köyümüzün giriş ve çıkışlarına dikelim.
(Aşağıda amatörce ancak fikir vermesi bakımından hazırlamış olduğum bazı çalışmaları paylaştım.)
Unutmayalım ki Bolluk Köyü hepimizindir, bizler sahip çıkmazsak gelecek kuşaklar zor sahip çıkar. Köyü sevmek fotoğraflarla olmaz, ona hizmetle olur.
Selam ve saygılarımla...
Hamit ARSLAN